W każdym domu i mieszkaniu, oprócz ścian nośnych występują też ścianki działowe, które wydzielają przestrzeń. Ich montaż i wpasowanie do wnętrza jest bardzo proste, dlatego często stawiamy je także w gotowych i już eksploatowanych mieszkaniach.
Ścianki działowe doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przestrzeni, z których chcemy wydzielić kilka mniejszych. Przydadzą się, gdy będziemy potrzebować z jednego dużego pokoju dziecięcego stworzyć dwa mniejsze – gdy planujemy powiększyć rodzinę. Można je też wykorzystać do wydzielenia w salonie miejsca do pracy i w każdym innym przypadku, gdy pierwotnie zaprojektowana przestrzeń przestała spełniać oczekiwania mieszkańców.
Jeśli planujemy postawić ścianki działowe, do wyboru mamy: murowane lub wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Wybór konkretnego materiału zależny jest od tego, jakie funkcje planowana ścianka ma spełniać. Optymalnym rozwiązaniem niemal w każdym wnętrzu wydają się ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych.
W odróżnieniu od ścian murowanych, które trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku, płyty można zamontować nawet na gotowej posadzce, tuż przed wylaniem warstwy wykończeniowej. Montaż płyt gipsowych jest dużo prostszy niż stawianie ścianki murowanej.
Co więcej, są one lżejsze, a jednocześnie bez problemu można zawieszać na nich różnego rodzaju przedmioty. Jedynie przy naprawdę ciężkich elementach mogą być potrzebne specjalne konstrukcje wsporcze.
Płyty gipsowo-kartonowe mają też wysoką izolacyjność akustyczną – dzięki dźwięki docierające do wydzielonego przez nie pomieszczenia będą mocno stłumione.
To szczególnie ważne, jeśli takie wnętrze ma służyć do pracy, nauki lub jako pomieszczenie do spania. Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych umożliwiają też dużo łatwiejsze poprowadzenie wewnątrz nich instalacji elektrycznych.
Są też idealnym rozwiązaniem w łazienkach, gdyż są odporne na działanie wilgoci, nie odkształcają się i nie niszczą. Do wydzielenia natrysku czy obudowy wanny trzeba jednak użyć specjalnych impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, które dodatkowo musimy pokryć warstwą uszczelniającą.
Jak widać, mnóstwo zalet płyt gipsowo-kartonowych sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych. Dają bowiem nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni.
Ich wykonanie i zamontowanie jest nieskomplikowane, dlatego bardzo szybko można uzyskać zupełnie nowy wymiar każdego wnętrza. Świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, które wymagają prostego wydzielenia poszczególnych powierzchni użytkowych, jak i w klasycznych wnętrzach.
Płyty gipsowo-kartonowe są bowiem niezwykle elastyczne, plastyczne i odporne na odkształcenia. Można więc dzięki nim wykonać ścianki o niekoniecznie prostych powierzchniach, a także nietypowe otwory drzwiowe, np. w formie łuków. Montaż płyt kartonowo-gipsowych to także najlepsze z możliwych rozwiązanie na poddaszu. Można je idealnie przyciąć pod wymiar i dopasować do każdego skosu.
Montaż płyt kartonowo-gipsowych jest prosty i szybki, co, oczywiście, nie oznacza, że mamy brać się za niego samodzielnie. Wymaga on bowiem precyzji, a drobne uchybienie może całkowicie zepsuć efekt końcowy. Nawet, jeśli mamy jakieś zapędy budowlane i chęć stworzenia własnej przestrzeni samodzielnie, lepiej nie ryzykować.
Nie zawsze montaż jest tak oczywisty, jak gwarantują producenci, a montaż płyt na poddaszu czy w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci musi być przeprowadzony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.
Podczas prac remontowych możemy własnoręcznie pomalować ściany czy położyć tapety, jednak montaż płyt gipsowych zostawmy fachowcom. Profesjonalista przeprowadzi wszystkie niezbędne pomiary, doradzi wybór konkretnego producenta płyt gipsowo-kartonowych, a także szybko zamontuje dowolną ściankę działową.
Fachowy montaż to gwarancja bezproblemowego użytkowania przez długie lata – nie ma obawy, że ścianka działowa zawali się, nie wytrzyma obciążenia czy nie spełni swojej funkcji.
Ścianki działowe montuje się na specjalnych profilach stalowych, które przytwierdza się do sufitu, ścian i podłogi. Pierwszym krokiem jest precyzyjne wymierzenie przestrzeni, którą chcemy podzielić oraz zaplanowanie wymiarów ścianki działowej. Trzeba to zrobić niezwykle dokładnie, aby ścianka była idealnie pod kątem prostym do podłogi.
Konieczne będzie użycie poziomicy, a przy ścianie wyższej niż 3 metry nie obędzie się bez pionu murarskiego lub niwelatora laserowego. Gdy już wyznaczymy linie, na których ma przebiegać ścianka, montujemy profile stalowe, które dodatkowo uszczelniamy taśma akustyczną.
Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych składają się zwykle z dwóch warstw, których wnętrze wypełnione jest materiałem dźwiękoszczelnym – najczęściej jest to prosta w montażu i niedroga wełna mineralna). Po zamontowaniu wszystkich profili można zacząć mocowanie płyt gipsowo-kartonowych.
Trzeba pamiętać, by także one były dokładnie wymierzone i przycięte. Nawet drobne różnice w obliczeniach mogą znacznie przedłużyć prace. A trzeba pamiętać, że jak ognia powinno się unikać sztukowania płyt, będą one bowiem zaburzać konstrukcję całości. Jeśli okaże się to jednak konieczne (zwłaszcza, gdy ściana jest wyższa niż standardowa długość płyt), warto pamiętać, by miejsca tego sztukowania nie znajdowały się na tej samej wysokości na całej długości ściany.
Na początku układamy pierwszą warstwę płyt, zachowując odpowiedni odstęp pomiędzy kolejnymi wkrętami (optymalny rozstaw to około 20 cm). Gdy już cała powierzchnia jest gotowa, można poprowadzić wszystkie potrzebne instalacje oraz położyć warstwę uszczelniającą, która będzie dbać o odpowiednie wyciszenie pomieszczenia. Następnie montujemy drugą warstwę. Gdy montaż płyt gipsowo-kartonowych jest zakończony, konstrukcja zyskuje pożądaną stabilność.
Teraz można zagruntować i zaszpachlować miejsca styków płyt, zagruntować całą powierzchnię i przystąpić do wyboru kolory farby czy tapety na ścianę. Pamiętajmy, że gruntowanie jest konieczne w przypadku płyt większości producentów. Tylko niektóre z nich są już fabrycznie wstępnie zagruntowane i można je od razu pomalować. Jeśli pomalujemy powierzchnię niezagruntowaną, będzie ona niejednolita, szybko pojawią się rysy, odpryski i odkształcenia.