Sufity napinane: kiedy, gdzie i dlaczego warto je zamontować?

Sufity napinane to nowoczesny sposób na oryginalne i estetyczne wykończenie praktycznie każdego wnętrza, zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach publicznych. Występują w wielu kolorach, mogą mieć różną strukturę powłoki (np. matową, satynową, o metalicznym połysku itd.), a także pozwalają na kreowanie nawet skomplikowanych kształtów sufitu.

Czym właściwie są sufity napinane?

Na pierwszy rzut oka sufit napinany wygląda jak naciągnięta tkanina. W praktyce jest to elastyczny materiał (membrana, np. z folii PCV), który rozpina się na specjalnych profilach umieszczonych po obwodzie. Rozpinanie membrany odbywa się poprzez nagrzewanie i naciąganie. Montaż sufitu napinanego jest stosunkowo szybki (w zależności od wielkości wnętrza trwa od kilku do kilkunastu godzin) i nie przyczynia się do powstawania zbyt dużego bałaganu i zabrudzeń. Wykonany jest z materiału wodo- i ognioodpornego, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu (wystarczy przetrzeć je wodą z delikatnym detergentem).

Gdzie najczęściej stosowane są sufity napinane?

Sufity napinane wybierane są jako doskonała alternatywa dla standardowych sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych. Coraz częściej stosowane są w domach i mieszkaniach, głównie z uwagi na swój estetyczny wygląd. Szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Najczęstsze zastosowanie sufity podwieszane znajdują w różnorodnych obiektach użytku publicznego. Można je spotkać przede wszystkim w siedzibach firm i sal konferencyjnych, obiektach rekreacyjnych (np. baseny, SPA, sauny), obiektach sportowych, muzeach, kinach i teatrach, hotelach, centrach handlowych i w wielu innych miejscach, w których liczy się wysoki poziom estetyki wykończenia.

Kiedy warto rozważyć montaż sufitu napinanego?

Sufity napinane pozwalają łatwy i szybki sposób zakryć wszelkie niedoskonałości istniejącego stropu, takie jak pęknięcia tynków, zacieki i szczeliny powstałe na skutek przesunięcia się konstrukcji wielkopłytowych. Służą także do maskowania podstropowych instalacji – oświetleniowych, wentylacyjnych czy komputerowych. Nie obciążają zbytnio stropów i mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach, gdzie strop jest niski, gdyż obniżają pomieszczenie w znacznie mniejszym stopniu niż sufity podwieszane z płyt karton-gipsowych.

Leave a Reply