Sufit napinany czy podwieszany – co wybrać? (cz. 2)

Sufity podwieszane i napinane to dwa różne sposoby na aranżację przestrzeni pod stropem. Różnice między nimi ujawniają się nie tylko w sferze wizualnej, ale również praktycznego użytkowania. W serii składającej się z dwóch artykułów staramy się porównać i przedstawić możliwości, jakie dają oba te rozwiązania.

Mamy nadzieję, że informacje tutaj zawarte, będą stanowić ułatwienie dla osób, które wciąż nie są pewni, czy lepiej zdecydować się na sufit napinany, czy może postawić na podwieszany. W poprzednim tekście skupiliśmy się na kwestiach związanych z montażem, w tym opiszemy możliwości aranżacyjne oraz korzyści i ograniczenia wynikające z późniejszej eksploatacji podwieszanych i napinanych sufitów.

Możliwości aranżacyjne

Decyzja o montażu sufitu podwieszanego lub napinanego najczęściej podejmowana jest ze względów estetycznych – chcemy po prostu w oryginalny sposób zaaranżować nasze wnętrze. Pod tym względem sufit napinany daje znacznie większe pole do popisu niż sufity podwieszane. Napinane konstrukcje mogą być tworzone w różnych kolorach, rozmaitych wzorach, formach i rodzajach wykończenia (np. mat, połysk). Można też tworzyć z nich rozmaite kształty. Dodatkowo pozwalają na zamontowanie dowolnego oświetlenia. Co więcej, stosując sufity napinane, w sposób łatwy i szybki można zakryć wszelkie niedoskonałości istniejącego stropu, np. pęknięcia tynków, zacieki i szczeliny powstałe na skutek przesunięcia się konstrukcji wielkopłytowych. Sufity napinane służą także do maskowania podstropowych instalacji – oświetleniowych, wentylacyjnych czy komputerowych. Z sufitami podwieszanymi karton-gipsowymi może być różnie, ponieważ nie wszystkie rury instalacyjne mogą być pod nimi ukryte. Szczególnie problematyczne okazują się przewody gazowe.

Użytkowanie sufitów napinanych i podwieszanych

Podczas podejmowania decyzji warto również uwzględnić kwestię późniejszej eksploatacji sufitów podwieszanych i napinanych. Wersja napinana tak naprawdę nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych czy renowacyjnych. Wykazuje odporność na osiadanie kurzu, wilgoć, a wszelkie plamy są łatwo zmywalne. W przypadku płyt karton-gipsowych będziemy musieli przygotować się na malowanie powierzchni pod sufitem po pewnym czasie, gdyż barwa może stracić wyrazistość. Niestety nie nadaje się też do tak łatwego mycia jak w przypadku konstrukcji napinanej, a przez zmiany temperatur może dochodzić do odkształceń.

 

 

Leave a Reply