Sufit napinany a podwieszany – jakie są główne różnice?

Przez wiele lat prawdziwym hitem w zakresie wykańczania wnętrz były sufity podwieszane wykonywane w płyt karton-gips. Obecnie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się sufity napinane, które zdobywają sobie wielu zwolenników. W tym artykule omówimy najważniejsze różnice między tymi dwoma rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Sufity napinane i podwieszane: montaż i wykończenie

Różnice między tymi rozwiązaniami pojawiają się już w zakresie montażu i konstrukcji. W przypadku sufitu napinanego mamy do czynienia z membraną, która mocowana jest na obwodzie sufitu na specjalnych profilach. Z kolei sufity podwieszane wykonywane są z profili i przytwierdzonych do nich płyt gipsowo-kartonowych. W związku ze specyfiką konstrukcji montaż sufitu napinanego jest zdecydowanie mniej skomplikowany i przebiega szybciej. W wielu przypadkach wszystkie prace realizowane są w ciągu jednego dnia. Co więcej, po zakończonych pracach wykończeniowych pomieszczenie zachowane jest we względnej czystości. Z kolei montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k trwa zwykle kilka dni i jest znacznie bardziej uciążliwy i skomplikowany. Ostateczny wygląd w dużej mierze zależy od wiedzy i umiejętności montera. Jeśli coś pójdzie nie tak, istnieje ryzyko, że płaszczyzna będzie nierówna lub pojawią się widoczne defekty. W przypadku sufitów napinanych raczej nie pojawiają się tego rodzaju problemy.

Sufit napinany daje też znacznie więcej możliwości aranżacyjnych w porównaniu z sufitami podwieszanymi. Przykładowo, dużą zaletą sufitów napinanych jest możliwość oświetlenia całej powierzchni. Można też nanieść na niego dowolny nadruk, dzięki czemu powstają różnorodne projekty sufitów o różnych wzorach, kolorach, fakturach i wykończeniach.

Sufity napinane i podwieszane: użytkowanie

Sufity napinane w porównaniu z podwieszanymi są łatwiejsze w eksploatacji. Przede wszystkim nie wymagają konserwacji ani regularnego czyszczenia. Nie osiada na nich kurz, są odporne na wilgoć, a w przypadku wystąpienia plam można je bardzo łatwo usunąć. Wykazują wysoką odporność na zarysowania i płowienie kolory, dlatego też przez długi czas zachowują swoje walory estetyczne. Z kolei sufity karton-gipsowe po pewnym czasie użytkowania będą wymagać malowania, gdyż kolor może stracić wyrazistość. Co więcej, może się odkształcać i znacznie trudniej utrzymać go w czystości.

 

Leave a Reply