Jak utrzymać w czystości sufity napinane?

Sufity napinane coraz częściej montowane są w różnorodnych obiektach użytku publicznego, biurach, nieco rzadziej w domach mieszkalnych. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób dbać o ich estetyczny wygląd i bezpiecznie usuwać zabrudzenia.

Jak myć sufit napinany?

Jeżeli zaistnieje taka konieczność, sufit napinany można delikatnie umyć przy pomocy wilgotnej szmatki. Sufit napinany jest wytrzymały, więc nie uszkodzimy go podczas przecierania szmatką lub gąbką, jednak zdecydowanie należy unikać mocnego szorowania lub stosowania szczotek, np. drucianych. Mocniejsze zabrudzenia można spróbować usunąć delikatnym środkiem do mycia okien lub naczyń (później należy sufit dokładnie zmyć czystą wodą, by na powierzchni nie pojawiły się matowe plamy). Membranę czyścimy delikatnymi, krótkimi ruchami, aby nie zostawić trwałych śladów po czyszczeniu.

Częstotliwość mycia sufitów napinanych zależy przede wszystkim od tego, jak szybko powstają na nich zabrudzenia. Zwykle problemem może być kurz, który może osadzać się na stykach sufitowych poziomów. Tego rodzaju osady należy usuwać przynajmniej dwa razy do roku podczas standardowego sprzątania.

Czego nie należy robić podczas czyszczenia sufitów napinanych?

  • Podczas czyszczenia sufity nie używaj detergentów zawierających aceton.
  • Każdy nowo zakupiony preparat do czyszczenia przetestuj na niewielkiej powierzchni materiału przed użyciem.
  • Podczas mycia nie naciskaj zbytnio na powierzchnię.
  • Nie używaj proszków ściernych, gdyż mogą zmatowić i pozostawić rysy na błyszczącej powierzchni. Stosuj wyłącznie miękkie szmatki i gąbki.
  • Nie stosuj gorącej wody.

Co zrobić, gdy sufit zostanie uszkodzony?

Prawidłowo zamontowane sufity napinane są stosunkowo trwałe i wytrzymałe. Przy standardowym użytkowaniu zgodnym z zaleceniami raczej nie należy obawiać się o przypadkowe uszkodzenia. Jeśli jednak pojawią się pewne usterki, takie jak rozcięcia, przebicie, dziurki itp., zalecany jest kontakt z firmą, która odpowiadała za montaż sufitu. Niekiedy w takich sytuacjach może być konieczne ściągnięcie i ponowne zamontowanie powłoki. Bardzo wiele zależy jednak od specyfiki uszkodzenia, więc przed ewentualnym demontażem należy poprosić o ocenę fachowca, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Leave a Reply